avatar

Eskilerden Yazı ve Şiirler

01 Eylül 2013
eskilerden@gmail.com

YİNE TÜRK-MUAMMER ERCİYAS

«Özmenem» dedi. «Özmenem. Onlar kabuk, özmenem. Sen yelde savrulan kül; yüreklerde köz menem.»

Başını kaldırdı ve gülümsedi. Özmen Beğ denen bu zorlu bahadır düğüne mi, yoksa uğraşa mı gidi­yor? «Bizim için kavga, düğün» dedi. Diğer bahadır­larda da keder denen şeyden eser yoktu.

At, Türkün en yakın dostu. Yine anlamıştı uğraş olduğunu. O da gülerdi. Türk gibi o da gülerdi. Bu gülümseyişi gören herkes anlardı kavga var, uğraş var. Anlaşılırdı gözlerden.

Bozkır, ıssız ve sessiz bozkır. Türk’ün uğraşının olduğunu o da anlardı. Sayıklardı Türk’e ebedî yurt olacağı günü. Akıncı cedlerimizin ihtirasım anardı. O günü beklerdi. Sinesinde sakladığı yanık Azerî tür­küsünü söyleyeceği günü.

Öc almadan dönme olmazdı uğraştan öc. Kana kan isterdi uğraş kana kan. Pusatların paslandığı gö­rülmüş mü, yazar mı Türk’ün töresi bunu? Yazmaz elbet yazmaz. Çıkış o çıkış olurdu ve dönülmezdi bu yoldan, dönülmezdi.

«Özmen Beğ, Beğlerin Beği» sesi hep dilden dile dolaştı. O gönüllerde yaşardı. Sessiz akıncılar ve Baş­buğları Özmen Beğ her Turanlı genç kızın rüyasını süslerdi. Sürdürüyorlardı her yerde varoluş kavgası­nı, kutlu kavgayı, kutlu uğraşı.

Tanrı Dağlarından çıkıp bütün iliklere kadar işleyen bir ses «EY TÜRK! Üstten gök çökmedikçe, alt­tan yağız yer varılmadıkça senin ilim, töreni kimbozabilir?!!!» Bu ses bütün illeri dolaşıyordu «Ben Tanrı gibi gökte doğmuş TÜRK BÎLGE KAĞAN!»

Tarihler boyunca yaşadı özmen Beğ. Beğlerin Beği yaşamadı. Çünkü; yaşıyor ve yaşayacak. Ruh yi­ne o ruh, öz aynı öz. Kaybolan şey ne? Hiç, hiç bir şey. Yine o ülkü, yine o varoluş kavgası, sürdü ve sürecek. Türk, yine TÜRK, yine TÜRK…….

«Özmenem» dedi «Özmenem. Onlar kabuk öz menem. Onlar yelde savrulan kül; yüreklerde köz menem.»

 

BOZKURT DERGİSİ

MUAMMER ERCİYAS

SAYI:07 YIL:1973

images

Derleyen:Emre SEVİNÇ

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

  • Konuyla ilgili başka bir yazı bulunmamaktadır.
Yazıların hukuki ve vicdani sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazılar bir başka sitede ancak kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Facebook Hesabınızla Yorumlayın

FACEBOOK HESABI KULLANMADAN YORUMLAYIN

E-posta adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

*
*


5 + 4 =

  Başlangıç : Şubat 2011 -- © SözKonusu.net
- Sitemap XML Site RSS -