avatar

Eskilerden Yazı ve Şiirler

1 Eylül 2013
eskilerden@gmail.com

YİNE TÜRK-MUAMMER ERCİYAS

«Özmenem» dedi. «Özmenem. Onlar kabuk, özmenem. Sen yelde savrulan kül; yüreklerde köz menem.»

Başını kaldırdı ve gülümsedi. Özmen Beğ denen bu zorlu bahadır düğüne mi, yoksa uğraşa mı gidi­yor? «Bizim için kavga, düğün» dedi. Diğer bahadır­larda da keder denen şeyden eser yoktu.

At, Türkün en yakın dostu. Yine anlamıştı uğraş olduğunu. O da gülerdi. Türk gibi o da gülerdi. Bu gülümseyişi gören herkes anlardı kavga var, uğraş var. Anlaşılırdı gözlerden.

Bozkır, ıssız ve sessiz bozkır. Türk’ün uğraşının olduğunu o da anlardı. Sayıklardı Türk’e ebedî yurt olacağı günü. Akıncı cedlerimizin ihtirasım anardı. O günü beklerdi. Sinesinde sakladığı yanık Azerî tür­küsünü söyleyeceği günü.

Öc almadan dönme olmazdı uğraştan öc. Kana kan isterdi uğraş kana kan. Pusatların paslandığı gö­rülmüş mü, yazar mı Türk’ün töresi bunu? Yazmaz elbet yazmaz. Çıkış o çıkış olurdu ve dönülmezdi bu yoldan, dönülmezdi.

«Özmen Beğ, Beğlerin Beği» sesi hep dilden dile dolaştı. O gönüllerde yaşardı. Sessiz akıncılar ve Baş­buğları Özmen Beğ her Turanlı genç kızın rüyasını süslerdi. Sürdürüyorlardı her yerde varoluş kavgası­nı, kutlu kavgayı, kutlu uğraşı.

Tanrı Dağlarından çıkıp bütün iliklere kadar işleyen bir ses «EY TÜRK! Üstten gök çökmedikçe, alt­tan yağız yer varılmadıkça senin ilim, töreni kimbozabilir?!!!» Bu ses bütün illeri dolaşıyordu «Ben Tanrı gibi gökte doğmuş TÜRK BÎLGE KAĞAN!»

Tarihler boyunca yaşadı özmen Beğ. Beğlerin Beği yaşamadı. Çünkü; yaşıyor ve yaşayacak. Ruh yi­ne o ruh, öz aynı öz. Kaybolan şey ne? Hiç, hiç bir şey. Yine o ülkü, yine o varoluş kavgası, sürdü ve sürecek. Türk, yine TÜRK, yine TÜRK…….

«Özmenem» dedi «Özmenem. Onlar kabuk öz menem. Onlar yelde savrulan kül; yüreklerde köz menem.»

 

BOZKURT DERGİSİ

MUAMMER ERCİYAS

SAYI:07 YIL:1973

images

Derleyen:Emre SEVİNÇ

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

  • Konuyla ilgili başka bir yazı bulunmamaktadır.
Yazıların hukuki ve vicdani sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazılar bir başka sitede ancak kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Facebook Hesabınızla Yorumlayın

Diğer yorum yapma seçenekleri kapatılmıştır. Facebook hesabınızla yorum yapabilirsiniz.

  Başlangıç : Şubat 2011 -- © SözKonusu.net
- Sitemap XML Site RSS -