avatar

Alperen KIZIKLI

03 Temmuz 2011
alperenk27@gmail.com

Yavuz Bülent Bakiler’i Hain İlan Edebilmek (!)


Yavuz Bülent Bakiler: Bu okulların açılmasında birinci dereceden rolü olan Fethullah Gülen Hocaefendi’yi ve emek veren arkadaşlarımızı bu münasebetle saygıyla selamlıyorum. ( 9. Türkçe Olimpiyatları)

Yavuz Bülent Bakiler:  “Bu okulların aleyhinde konuşan kimselerin annelerini ve babalarını tanımak isterim ben. Bunlar nasıl soysuz insanlar ki bu okulların aleyhinde konuşuyorlar.Bu bir utanç konusudur.” ( Gülen’in açtığı Türk okulların aleyhinde konuşanlar hakkında Azerbaycan’da Hüseyin Cavit Müzesi müdiresinden nakil edilmiştir.)

Yavuz Bülent Hoca , gördükleriyle konuşan iyi bir edebiyatçı ve iyi bir şairdir. Fakat iyi bir stratejist, iyi bir analizci, iyi bir siyaset yorumcusu değildir. Olayların arka planında ne olduğunu tahlil etmede zayıf bir yazardır.

Yavuz Bülent Hoca’yı siyasi söylemlerini biraz eksik bulurken, edebiyatta ise engin bir deniz olarak görürüm…

Hoca’nın Türk okullarıyla ilgili güzel şeyleri söylemesi samimiyetinden kaynaklanmaktadır. Gitmiştir o okulları ziyaret etmiştir, kendisinin görmesi gereken güzel şeyleri görmüştür(kendisine gerektiği kadar gösterilmiştir) ve orada gösterdikleri, gördüğü güzel şeylerden sonra okullar hakkında olumlu bir fikir sahibi olmuştur. Fakat olayların arkasında ne var ne yok, asıl amacın ne olduğu konusunda bir edebiyatçı gözüyle detayları, geri planı görememektedir.

Milliyetçi insanların saygı duyduğu değerli yazar – şair Yavuz Bülent Bakiler’i  Türkçe Olimpiyatları hakkında söylediği cümlelerle, onun geçmişini yok sayarak bir anda  şahsına hain damgası vurmak, Yavuz Bülent hocaya haksızlık olur. Onun duruşu, kişiliği doğru anlaşılmalıdır ve söyledikleri sözler yukarıda bahsettiğim durumlar göz önüne alınarak değerlendirilmelidir.

Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Yazıların hukuki ve vicdani sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazılar bir başka sitede ancak kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Facebook Hesabınızla Yorumlayın

Bu yazının yorum RSS adresine abone olun

YORUMLAR

  1. avatar

    benim için Atsız büyük Türküçüdür ancak fikirlerin tamamını kabul etmem mümkün değildir. Necip Fazıl üstaddır ancak yine fikirlerinin tamamını kabul etme yükümlülüğüne sahip değilim. aynı şey Yavuz Bülent Bakiler içinde geçerlidir. O, Türk edebiyatının önemli kalemlerindendir. Türk Milliyetçi camiasına büyük emeği geçenlerdendir ancak bu beyanatını isteyen kabul eder isteyen etmez. Yavuz Bülent Hoca için çok önemli olan bu okullara başka bir Türk milliyetçisinin eleştirel bakması da pek tabiidir. zaten hocanın yaptığı açıklamalardan da anlaşılıyor ki cemaatin genel faaliyetlerini yada siyasi duruşunu tasvip eden sözler yok, sadece Türkçe’ye olan hizmetlerine karşı bir takdir söz konusu ki aynı takdir yaşadığı dönemde Başbuğ tarafından da yapılmıştı.

Yazı etiketleri: , , , ,
  Başlangıç : Şubat 2011 -- © SözKonusu.net
- Sitemap XML Site RSS -